PLATFORMA UPOWSZECHNIANIA NAUKI W POLSCE

NASZ CZAS


Wiatr, jako źródło energii wykorzystywany był przez człowieka ... od zawsze. Suszył włosy po kąpieli, oddzielał plewy od ziarna, suszył zmoczone płótna, popychał żaglowce, mełł makę napędzając ramiona dawnych wiatraków. Dziś porusza śmigłami nowoczesnych wiatraków, które - każdy z osobna - są skomplikowanymi wytwórniami prądu elektrycznego.

Parki wiatrowe powstają wszędzie tam, gdzie wiatr wieje odpowiednio - czyli stale i w sam raz. Czym wyżej, tym jest on silniejszy i bardziej ustabilizowany. Jednak odpowiednio wysoko trudno buduje się wielkie turbiny. Każda z nich zaś, to samodzielnie działająca elektrownia. Mają własną stację meteorologiczną, która steruje ustawieniem płatów śmigła, sprzegłami, hamulcami, przekładniami, które z kolei napędzają i stabilizują pracę generatora. Czym wszystko działa stabilniej, tym jest lepiej, tym więcej energii wytwarzają do wykorzystania przez człowieka.

Wiatr jest wszędzie. Jest zmienny i różny, zależnie od miejsca, w którym wieje. Rodzajów wiatraków jest więc również wiele, by dało się w praktyce, wykorzystać każdy rodzaj podmuchów. Są wiatraki o pionowej osi obrotu, są małe wiatraczki uliczne produkujące prąd z pędu powietrza, który powstaje dzięki przejeżdżającym pojazdom. Wiatraki niedługo będą wszędzie ...

Powinniśmy jednak wiedzieć, że wiatr powstaje głównie dzięki słońcu, dzieki obrotowemu ruchowi ziemi i lokalnym różnicom temperatury powietrza, na którą my ludzie, okazuje się, mamy coraz większy wpływ. 

 

Kolejne filmy z cyklu to:

  Czysta energia  –  Woda

  Czysta energia  –  Biomasa

  Czysta energia  –  Słońce  

  Czysta energia  –  Geotermia 

 

 

 

 


Komentarze