Różnorodność biologiczna – Ewolucja gleby

Cykl - Różnorodność biologiczna - część IV (2024), Wideo

Dynamiczna ewolucja gleby nabrała tempa w momencie, gdy na lądach pojawiły się rośliny wyposażone w system korzeniowy.

Rośliny te, we współpracy z innymi grupami organizmów, stworzyły warunki do nadprodukcji masy organicznej. Kluczową rolę odegrały tutaj relacje symbiozy pomiędzy bakteriami, pierwotniakami, grzybami i roślinami, które zapoczątkowały procesy prowadzące do powstania bardziej złożonych ekosystemów. Pierwsze zwierzęta lądowe przyczyniły się do dalszej transformacji, rozdrabniając rośliny i włączając je do cyklu życia gleby.

Przetworzone szczątki roślin, żywe i martwe organizmy, drobiny skał, woda oraz powietrze, połączone sieciami grzybni, stworzyły próchnicę bogatą w związki kwasów humusowych. Te substancje aktywnie wspierają życie na wielu poziomach organizacji biologicznej.

Wydaje się, że grzyby odgrywają szczególną rolę w utrzymywaniu struktury gleby, łącząc jej składniki – ziarna minerałów, cząsteczki wody, resztki organiczne i mikroorganizmy – w stabilną, złożoną sieć.

Zwierzęta, kopiąc glebę w poszukiwaniu pokarmu czy schronienia, napowietrzają ją i dodatkowo wzbogacają jej strukturę.

W systemach korzeniowych roślin, w strefie zwanej ryzosferą, powstało jedno z najbogatszych środowisk życia w całej biosferze. Ta przestrzeń, pełna mikroorganizmów, bakterii, glonów i grzybów, kryje się zaledwie kilkadziesiąt centymetrów pod naszymi stopami, pomiędzy atmosferą a litej skałą – niewidzialny, a jednak kluczowy świat życia gleby.

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO OBEJRZENIA INNYCH FILMÓW Z CYKLU O RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ:

Film

 

Film zrealizowany został w cyklu Różnorodność biologiczna na zlecenie:
Fundacji Zakłady Kórnickie w ramach Programu Drzewo Franciszka
strona główna

Projekt dofinansowano z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Pozostałe filmy w tej części cyklu to:

Polecane artykuły

Różnorodność biologiczna – Cykl – Edycja IV

Różnorodność biologiczna – Cykl – Edycja IV

Gleba nie jest tylko martwą warstwą podłoża – to żyjący system, w którym współistnieją procesy fizyczne, chemiczne i biologiczne, tworząc fundament dla życia na lądzie. Ma ona istotne znaczenie dla różnorodności biologicznej Ziemi

czytaj dalej
Różnorodność biologiczna – Cykl – Edycja III

Różnorodność biologiczna – Cykl – Edycja III

Różnorodność i zmienność są elementarną przyczyną czegokolwiek na ziemi. Nieprzerwany ruch, ciągłe łączenie się i rozpadanie jest naturą wszystkiego. I choć wydaje nam się, że wielka cześć tego co obserwujemy jest jakby niezmienna, to jednak jest inaczej

czytaj dalej
Czysta energia – edycja II (2022)

Czysta energia – edycja II (2022)

W cyklu filmów popularno-naukowych pod wspólnym tytułem „Czysta energia” naukowcy opowiadają o słońcu, ziemi, wodzie, biomasie i wodorze jako o naturalnych źródłach energii niezwiązanej z emisją zanieczyszczeń ani spalaniem paliw kopalnych, co sprawia, że jest bardziej przyjazna dla środowiska.

czytaj dalej
Biała energia w Rosko

Biała energia w Rosko

Biała energia – to energia odnawialna, pozyskiwana z energii wody. Ma przede wszystkim olbrzymie znaczenie w kontekście ekologicznym, gdyż ogranicza emisję zanieczyszczeń do środowiska.

czytaj dalej
Fizyka procesu widzenia – prof. Ryszard Naskręcki

Fizyka procesu widzenia – prof. Ryszard Naskręcki

Przekazywanie informacji wzrokowej jest procesem niezwykle złożonym i pomimo postępu nauki nadal trudnym do fizycznego modelowania. System wzrokowy jest bowiem wieloparametrowym układem detekcyjnym, pozwalającym na odbiór informacji docierającej do oka za pomocą fal elektromagnetycznych

czytaj dalej
Park Zamku Kórnickiego – najważniejsze polskie Arboretum

Park Zamku Kórnickiego – najważniejsze polskie Arboretum

Cztery pory roku w Arboretum Kórnickim — specjalnym miejscu Instytutu Dendrologii — jakby muzeum, bo od niego rozpoczęły się dzieje naukowego podejścia do drzew i krzewów, przynajmniej w Wielkopolsce. Ciągle też, mimo iż, drzewa bada się dziś głównie poprzez mikroskopy lub analizy ich genotypów, Arboretum jest terenem badawczym i edukacyjnym, lubianym przez wszystkich odwiedzających.

czytaj dalej
Dobre widzenie

Dobre widzenie

O tym, jak ważny jest komfort widzenia, jak rozwija się nasz wzrok, kiedy należy zbadać o wzrok dziecka, kiedy dorośli powinni wykonywać badania, czy nasz wzrok ma wpływ na naszą pracę, hobby, jazdę samochodem, cóż to jest persbiopia i czy należy się jej bać?

czytaj dalej
Drzewo z bliska

Drzewo z bliska

Drzewa to jedne z najwspanialszych roślin na Ziemi. Są to rośliny wieloletnie i między innymi dzięki temu do nich zaliczają się te najstarsze i największe – jak sekwoje czy daglezje w Kalifornii sięgające 100 metrów wysokości, czy nawet jodły i świerki w Polsce, mające po 50 i 60 metrów.

czytaj dalej
0
0
0
0