Władysław Zamoyski – Dziwny Hrabia
„Władysław Zamoyski — Dziwny Hrabia” – odkrywanie dziedzictwa w nowoczesnym świecie
Władysław Zamoyski to osobowość wymykająca się schematom. Arystokrata, który odrzucał splendor, patriota, który nie szukał uznania. Pozornie sprzeczny – hrabia pozbawiony zamiłowania do tytułów, wizjoner ukrywający się w skromności. Dziś, ponad sto lat po jego śmierci, jego dziedzictwo nadal żyje, a my na nowo zgłębiamy jego postać, korzystając z inspiracji, jaką daje rzeźba Jana Rykały z 1912 roku. To ona stała się punktem wyjścia do refleksji nad jego charakterem, osobowością i dziedzictwem, które pozostawił. Dzieło to nie jest zwykłym portretem – bliżej mu do echa spotkania dwóch wrażliwości: rzeźbiarza i osoby, którą chciał uchwycić. W glinianych rysach później zastygłych w twardym materiale dostrzec można odbicie bogactwa charakteru Zamoyskiego: troski o innych, surowej prostoty i wewnętrznej siły.
Filmowa impresja o człowieku szlachetnym
Film „Władysław Zamoyski — Dziwny Hrabia” to nie tylko dokument historyczny, lecz także artystyczna opowieść, w której przeszłość splata się z teraźniejszością. Jego historia opowiedziana jest nie tylko poprzez fakty, ale i przez słowa wielkich pisarzy — Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Dostrzegali oni w nim człowieka niezwykłego, kogoś, kto wyprzedzał epokę – człowieka, dla którego innowacyjne myślenie i troska o dobro wspólne były ważniejsze niż chwała. Zamoyski dbał o Zakopane, Podhale, włączył się w spór o Morskie Oko, kształtując przyszłą granicę Polski. Rozbudowywał kolej, inicjował tworzenie nowoczesnych wodociągów i innych infrastrukturalnych rozwiązań, a przy tym wystrzegał się rozgłosu i fotograficznych fleszy.
Film ten, to więcej niż próba rekonstrukcji historycznej – to dialog między dawnymi ideałami a nowoczesnymi metodami opowiadania historii.
Tak jak kiedyś Zamoyski wprowadzał nowości do Zakopanego tak twórcy w filmie wykorzystują współczesne technologie, by oddać hołd jego postaci. Korzystają z druku 3D, obrazów tworzonych przez sztuczną inteligencję, zdjęć realizowanych dronami, nowoczesnych środków narracji wizualnej. Próbują uchwycić jego obecność i wielkość w sposób, który przekracza granice tradycyjnej biografii.
Twórcy filmu przenoszą tę postać w ramy XXI wieku, wykorzystując współczesne technologie, by ożywić ducha przeszłości. Druk 3D pozwala przyjrzeć się rzeźbie Rykały z zupełnie innej perspektywy
Sztuka jako świadectwo pamięci
Rzeźbiarz nie tworzy jedynie wiernej kopii. Jego dzieło to suma wyobrażeń, przebłysków twórczych, chwilowego zmęczenia i napięcia, to zapis ruchu dłoni, nieuświadomionych impulsów, które z bezkształtnej materii wydobywają kształt. To nie tylko portret — to zapis obecności, wpływu, spotkania z człowiekiem, który był kimś więcej niż tylko arystokratą.
Film nie rekonstruuje rzeźby, lecz czerpie z niej inspirację, by uchwycić istotę Zamoyskiego — jego sposób myślenia, podejście do świata, wartości, które wyznawał. Nie jest to nie próba odtworzenia jego fizycznego wizerunku, ale refleksja nad tym, co znaczy być człowiekiem szlachetnym, oddanym sprawie większej niż własne życie.
Człowiek i jego dziedzictwo
Człowiek powstaje z myśli — tych zapisanych, tych, które utkwiły w pamięci, tych, które wyraziły się między słowami. Jest ukształtowany przez intencje pokoleń, przez wpływ okoliczności i własny charakter, będący wypadkową wiary, rozumu, umiłowania i wrażliwości. Tak jak Zamoyski kształtował Zakopane i jego przyszłość, tak my kształtujemy pamięć o nim poprzez nowoczesne środki wyrazu.
Historia Władysława Zamoyskiego jest jak nieoczywista mozaika — składa się z fragmentów, które dopiero teraz, po latach, układają się w pełny obraz. W filmie przeplatamy słowa współczesnych mu postaci, które dostrzegały jego zasługi, z obrazami współczesnego nam Zakopanego, dynamicznie zmieniającymi się wraz z narracją lektora. To podróż przez czas — od ryzykownych decyzji hrabiego, przez dziedzictwo, które po sobie zostawił, po dzisiejsze technologie, które pozwalają nam lepiej go poznać.
Szlachetny człowiek nigdy nie zostaje zapomniany. Odkrywają go potomni — kopiują, odtwarzają, przywołują jako świadectwo, że życie szlachetne jest możliwe. Choć bywa dziwne — bo jednostkowe, surowe, inne, niedoścignione. Dziwnym hrabią był Władysław, bo w świecie, w którym żył, starał się być człowiekiem szlachetnym. Ale i takim go zapamiętano.
W tej filmowej impresji granice czasu zacierają się, a widz ma szansę dostrzec w Zamoyskim nie tylko bohatera z minionej epoki, ale także człowieka żyjącego ideą przyszłości. Jego dzieła mówią same za siebie: ciche i niepozorne, a zarazem tak silne, że przetrwały kolejne dekady. Wydaje się, że i dziś, w świecie nasyconym pośpiechem i blichtrem, jego dyskretna szlachetność może być inspiracją – przykładem, jak wiele można zdziałać z dala od zgiełku.
Historia nie składa się wyłącznie z dat i faktów, ale też z ludzkich motywacji, uczuć oraz odważnych decyzji, które kształtują przyszłość kolejnych pokoleń. Władysław Zamoyski, nazywany „dziwnym hrabią”, intryguje właśnie dlatego, że jego wielkość objawiała się w codziennej konsekwencji, cichym poświęceniu i wierze w to, że dobro wspólne warte jest każdej ofiary.
Film „Władysław Zamoyski – Dziwny Hrabia” to hołd złożony takiej postawie i zaproszenie, by spojrzeć na przeszłość nie jako na zbiór zakurzonych historii, lecz jako na żywe źródło natchnienia. Kto wie – być może w odbiciu jego losu odkryjemy odbicie własnych pragnień, marzeń i ideałów.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej niezwykłej opowieści, która łączy minione z obecnym i pozwala wciąż na nowo zachwycać się człowiekiem, który odważył się być inny. Zapraszamy do wspólnego odkrywania postaci Władysława Zamoyskiego — człowieka, który zmieniał Polskę, nie szukając poklasku.
Film
Film zrealizowany został w 2024 roku, który ogłoszony został przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Władysława Zamoyskiego.
Z okazji 100-nej rocznicy śmierci Władysława hrabiego Zamoyskiego Senat RP przyjął uchwałę w uznaniu wielkich zasług i życia oddanego w całości Narodowi Polskiemu, które również dziś stanowią wzór nowoczesnej patriotycznej postawy i poświęcenia dla dobra wspólnego.
Film zrealizowany został dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Klub im. Władysława Zamoyskiego
oraz przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Galeria stopklatek z filmu
Polecane artykuły
Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej
Z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie, Sejm RP uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023. Z tej okazji powstał film dokumentalny „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” opowiadający historię jej życia oraz wspominający Cepculki – uczennice Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą stworzyła Zamoyska
Dzieci morza i wiatru
Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.
Klejnoty Jadwigi Zamoyskiej
Jadwiga Zamoyska – Patronka Roku 2023 – założycielka Szkoły Domowej Pracy Kobiet, współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie
Biała Dama z Kórnika
Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.
Okruchy wspomnień – Żydzi w Kórniku
Reportaż oparty na wspomnieniach jednego z byłych mieszkańców o społeczności żydowskiej zamieszkującej Kórnik pod Poznaniem
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie
Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.
Zamach na Ratusz – 13 listopada 1918 roku w Poznaniu – wspomnienie
Dziwny hrabia, czy niezwykły i wielki człowiek?
Władysław hr. Zamoyski – na pewno prawdziwy polski arystokrata – szlachcic, do pewnego stopnia niezrozumiały dla niektórych mu współczesnych, ale jednocześnie podziwiany przez wielu do dziś.
Tytus hr Działyński
Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego
Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski
Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski
Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako „matka chrzestna” – to dla nas też idea …