Warsztaty z Laureatem – Scena dla talentów
W listopadzie 2014 roku Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zorganizowało kolejną edycję Warsztatów z Laureatem. Jest to w założeniu cykl spotkań uznanych skrzypków, laureatów Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego, z młodymi muzykami, którzy chcą rozwijać swoje talenty w zakresie gry na skrzypcach. W poprzednich edycjach “Warsztaty z laureatem” prowadziła Japonka Reiko Otani (laureatka II miejsca w roku 1996) oraz Piotr Pławner, współzwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w roku 1991. W tej edycji Mistrzem spotykającym się z młodymi skrzypkami i przekazującym im swoje uwagi był laureat III nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, ceniony w świecie pedagog wiolinistyki – prof. Zakhar Bron.
Wydarzeniem towarzyszącym „Warsztatom z Laureatem” był recital „SCENA DLA TALENTÓW”, w którego trakcie wystąpiły wybitne, nastoletnie uczennice prof. Zakhara Brona – Ellinor d’Melon i Mone Hattori.
W programie recitalu Mone Hattori znalazły się:
- N. Paganini – Caprice No. 17 in E-flat major Op. 1
- E. Bloch – Sonata for violin and piano no. 1
- R. Korsakov – The Golden Cockerel Fantasy “Le Coq d’Or” (arr. by Efrem Zimbalist)
- G. Bizet – Carmen Fantasy (arr. by F. Waxman)
Ellinor d’Melon zagrała:
- F. Schubert – Grand Duo for Violin and Piano in A Major
- H. Wieniawski – Fantaisie brillante on themes from Gounod’s Faust Op. 20
- P.I. Tchaikovsky – Souvenir d’un lieu cher for violin and piano Op. 42, No. 2 Scherzo
- N. Paganini – Violin Concerto No. 2 in B minor Op. 7, Rondo (La Campanella)
Na fortepianie towarzyszyła – Irina Vinogradova
Krótkie noty biograficzne
Mone Hattori przyszła na świat w umuzykalnionej rodzinie w 1999 roku w Tokio. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach zaczęła brać w wieku pięciu lat u Goro Masudy. W kolejnym roku była już uczennicą Akuri Suzuki, zaś dwa lata później rozpoczęła kształcenie pod kierunkiem Zakhara Brona. Kształci się zarówno w Toho-Gakuen School of Music dla dzieci i młodzieży, jak i na kursach muzycznych organizowanych na całym świecie. Jest laureatką kilku konkursów. W 2009 zdobyła pierwszą nagrodę w XI Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie oraz w Japan Arts Competition. W 2013 roku została uhonorowana pierwszą nagrodą i nagrodą specjalną w Międzynarodowym Konkursie Młodych Wirtuozów w Bułgarii, jak również honorowym Grand Prix (w najwyższej kategorii wiekowej) w Nowosybirsku w Rosji.
Ellinor D’Melon urodziła się w Kingston na Jamajce w 2000 roku. Jest córką profesor pianistyki Olgi Marii Moraguez i profesora sztuk plastycznych Eugenio D’Melon. W wieku czterech lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach u Faya Robothama, następnie kształciła się u prof. Steven Woodhama. W maju 2005 roku dała swój pierwszy koncert, podczas którego akompaniowała jej mama. Od roku akademickiego 2010/2011 studiuje w Reina Sofia School of Music w Madrycie pod kierunkiem prof. Zakhara Brona. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów skrzypcowych. W 2012 roku zdobyła pierwszą nagrodę w XII Międzynarodowych Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie. W 2005 i 2007 roku zdobyła kilka nagród i wyróżnień w konkursach organizowanych przez Annual Association of Music Teachers na Jamajce.
- E. Bloch "Sonata for violin and piano" no. 1 - gra Mone Hattori32:46
- F. Schubert "Grand Duo for Violin and Piano" in A Major gra Ellinor d’Melon20:18
- R. Korsakov "The Golden Cockerel" Fantasy (arr. by Efrem Zimbalist) gra Mone Hattori08:59
- H. Wieniawski "Fantaisie brillante on themes from Gounod’s Faust" Op. 20 gra Ellinor d’Melon16:21
- G. Bizet - Carmen Fantasy (arr. by F. Waxman) gra Mone Hattori11:13
- P.I. Tchaikovsky "Souvenir d’un lieu cher for violin and piano" Op. 42, No. 2 Scherzo gra Ellinor d’Melon03:44
- N. Paganini - Caprice No. 17 in E-flat major Op. 1 gra Mone Hattori03:60
- N. Paganini – Violin Concerto No. 2 in B minor Op. 7, Rondo (La Campanella) gra Ellinor d’Melon05:31
Materiał zrealizowany we współpracy z
Polecane artykuły
Karol Lipiński – wirtuoz i twórca
Reportaż o polskim skrzypku i kompozytorze, który na scenie stawał w szranki z Niccolo Paganinim.
„GIGUE op. 23” – HENRYK WIENIAWSKI
Henryk Wieniawski — Gigue op. 23 Utwór w wykonaniu: Malwina Kotz — skrzypce, Robert Napieralski — organy. Fara Poznańska — lipiec 2015
Warsztaty z Laureatem – Keiko Urushihara
Reportaż zrealizowany w czasie pobytu w lipcu 2015 roku w Poznaniu Keiko Urushihara — zwyciężczyni VIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, by podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi muzykami.
Renowacja grobu Józefa Wieniawskiego
Józef Wieniawski – polski kompozytor, nauczyciel, wirtuoz – mieszkał, a w 1912 roku zmarł w Brukseli i tam został pochowany. Brat wybitnego, XIX-wiecznego skrzypka — Henryka Wieniawskiego. Do dziś, na Cmentarzu Ixelles, znajduje się Jego nagrobek, który w 2016 roku został poddany renowacji, między innymi dzięki staraniom Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.
Skrzypce – osobliwości tworu doskonałego
Ten film to kolejna próba zastanowienia się, dlaczego skrzypce uchodzą za przedmiot – instrument doskonały.
“Dziewica Orleańska” Jana Matejki – konserwacja obrazu
Dziewica Orleańska Jana Matejki Konserwacja dzieł sztuki, obrazów malarskich wymaga specjalnych umiejętności. Trzeba być artystą, by poczuć to, co czuł twórca dzieła, gdy je tworzył. Trzeba odkryć jakoby, przeżycia twórcy podczas pracy nad obrazem. Konserwacja wymaga...
Skrzypce – harmonia doskonałości
Gdzie i kiedy pojawiły się skrzypce, pozostaje do dziś niewyjaśnioną zagadką. Najczęściej za ich ojczyznę uważa się Włochy, ale istnieje też teoria o polskim rodowodzie skrzypiec. Nie rozstrzygając, skąd pochodzą, możemy z całą pewnością powiedzieć, że nie powstały od razu. Ich powstanie było wynikiem długo trwającej ewolucji, a dziś odnajdujemy jedynie niektóre ogniwa tego procesu.
Skrzypce – instrument wielowymiarowy
Skrzypce - instrument wielowymiarowy Wielu znawców, z wielu dziedzin związanych z muzyką i nie tylko z nią, mówiło już, że skrzypce to specjalny, spośród innych, instrument muzyczny.Jest tak nie tylko dlatego, że mają one ton podobny do głosu człowieka. Mają też...
Refleksje o obrazie “Dziewica Orleańska” Jana Matejki
Dziewica Orleańska Jana Matejki – największy przestrzennie i najważniejszy dla Mistrza obraz historyczny. Matejko zaczął malować swój cykl, wielkich obrazów historycznych, by zrealizować pewien program ideowy - program bardziej z dziedziny „ducha”, aniżeli z dziedziny...
“Dziewica Orleańska według Jana Matejki” – film dokumentalny
Konserwacja obrazu, wielkiego obrazu, to specjalny czas ... to wielkie wydarzenie. Tak też było z konserwacją obrazu Jana Matejki „Dziewica Orleańska”, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, w Galerii Rogalińskiej. Obrazu ważnego dla twórcy,...
Sztuka skrzypcowa Karola Lipińskiego
Fascynującym zagadnieniem dla dzisiejszego wykonawcy jest próba odpowiedzi na nurtujące go pytanie: jak grali dawni mistrzowie? O ileż łatwiejsza jest ocena gry wirtuozów początku XX stulecia, którzy mogli swój kunszt muzyczny zarejestrować na wchodzących wówczas do użycia płytach woskowych.