Różnorodność biologiczna – Cykl – Edycja I

Czytelnia, Przyroda, Wideo

Jednym z organizmów żywych, który jest ważną częścią różnorodności biologicznej Ziemi, jest drzewo. Na nim, przede wszystkim skupiliśmy, się realizując cykl dotyczący bioróżnorodności.

Różnorodność biologiczna, lub inaczej bioróżnorodność, to zgodnie z Konwencją o różnorodności biologicznej  (ang. Convention on Biological Diversity), w skrócie CBD, czyli międzynarodową umową sporządzoną 5 czerwca 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro określającą zasady ochrony, pomnażania oraz korzystania z zasobów różnorodności biologicznej) – zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi w ekosystemach lądowych, morskich i słodkowodnych oraz w zespołach ekologicznych, których są częścią. Dotyczy ona różnorodności w obrębie gatunku (różnorodność genetyczna), pomiędzy gatunkami oraz różnorodności ekosystemów.

Do filmów, w tej edycji, zostały opracowane informacje dla prowadzącego zajęcia oraz karta pracy, które są do pobrania przy każdym filmie.

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO OBEJRZENIA INNYCH FILMÓW W KOLEJNYCH EDYCJACH CYKLU O RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ:

Filmy z cyklu Różnorodność Biologiczna – edycja I

Różnorodność biologiczna – Sadzenie drzew

Film popularnonaukowy o sadzeniu drzew, ich ochronie i pielęgnacji. By wspomóc zachowanie różnorodności biologicznej na Ziemi, trzeba przestrzegać zasad prawidłowego sadzenia drzew, a przede wszystkim dokonać wyboru odpowiedniego miejsca.

Różnorodność biologiczna – Bioróżnorodność

Film popularnonaukowy o różnorodności biologicznej, którą definiujemy jako odmienność organizmów na wszystkich poziomach organizacji przyrody – żywej materii. Rozpatrujemy ją na poziomie genetycznym, gatunkowym i ekosystemalnym.

Różnorodność biologiczna – Drzewo

Film popularnonaukowy prezentujący drzewo jako fundament różnorodności biologicznej. Drzewo będąc częścią jakiegoś ekosystemu, samo jest jednocześnie ekosystemem dla innych zwierząt, roślin czy grzybów.

Filmy w tej edycji cyklu to:

Filmy w Edycji I cyklu zrealizowane zostały na zlecenie: Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego przy współpracy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

O nauce

O nauce – to portal powstały z myślą o upowszechnianiu wiedzy.

Nasza wizja

Upowszechniać wiedzę i pokazywać to co za horyzontem.

Zespół O-nauce.pl

To ludzie żądni by cały czas poszerzać swoje horyzonty.

2
2
1
5