Źródła wiedzy o początkach Państwa Polskiego
W Polsce nie zachowały się żadne dokumenty z czasów Mieszka I. Dlatego o początkach historii Polski „na pewno” wiemy niewiele.
O tym, co się wówczas działo, dowiadujemy się z przekazów późniejszych, najczęściej z dokumentów zachowanych w innych krajach, znalezisk archeologicznych. które możemy tylko interpretować. Jednych i drugich zachowała się jednak znikoma ilość. Istnieją też kroniki – dzieła przesycone jednak interpretacją samych autorów lub osób które, zainspirowały kronikarzy do spisywania określonych faktów.
O wydarzeniach takich – jak chrzest Mieszka – dowiadujemy się wprost z tzw. Roczników, ale też przepisanych, ostatecznie później, ze starszych oryginałów. Treści napisane przez kronikarzy, potwierdzają albo nie, zapiski rocznikarskie. Dowodem zaś w sprawie mogłyby być odkrycia archeologów. To, co wiemy, jest jednak zawsze wynikiem interpretacji opierającej się też często o wiedzę obejmującą wiele różnych dziedzin nauki.
Z czasów Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II nie zachowało się u nas nic. Podstawą wiedzy są roczniki, a w Polsce posiadamy takie dwa. Rocznik tzw. dawny (nazywany też świętokrzyskim) z ok. 1120 roku oraz Rocznik kapituły Krakowskiej z 1266. Konkretne daty w nich nie są idealnie zgodne, choć wiele świadczy za tym, że ich autorzy przepisywali zapiski z jednego starszego źródła. Sądzi się, że i ono było odpisem jeszcze starszych roczników, których jednak nie ma, bo zostały zniszczone w czasie najazdu Brzetysława – księcia czeskiego. Ogołocił on Wielkopolskę z wszystkiego — zniszczył grody … co miało wartość, wywiózł lub spalił, a ludzi pobrał w niewolę.
O tym więc, co działo się na naszych ziemiach ponad 1000 lat temu, historycy starają się dowiedzieć, poszukując wiedzy trochę jak detektywi — ze skrawków informacji i faktów budując niekiedy sprzeczne ze sobą teorie. Są to analizy kontekstowe … wiemy, że się zdarzyło w jakimś okresie … i nic więcej. Wiemy jednak, że chrzest przyjął książę Polan Mieszko, a matką chrzestną była czeska księżniczka Dobrawa.
Film
Pozostałe filmy w tym cyklu to:
Filmy zrealizowane w ramach projektu „Księżna Dobrawa Matka Chrzestna Polski” w 1050 rocznicę Chrztu Polski dofinansowano:
ze środków NCK w ramach programu „Chrzest 966”
z budżetu Miasta Poznania
Producent projektu - Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA Mecenas projektu
Polecane artykuły
Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej
Z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie, Sejm RP uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023. Z tej okazji powstał film dokumentalny „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” opowiadający historię jej życia oraz wspominający Cepculki – uczennice Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą stworzyła Zamoyska
Dzieci morza i wiatru
Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.
Klejnoty Jadwigi Zamoyskiej
Jadwiga Zamoyska – Patronka Roku 2023 – założycielka Szkoły Domowej Pracy Kobiet, współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie
Biała Dama z Kórnika
Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.
Okruchy wspomnień – Żydzi w Kórniku
Reportaż oparty na wspomnieniach jednego z byłych mieszkańców o społeczności żydowskiej zamieszkującej Kórnik pod Poznaniem
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie
Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.
Zamach na Ratusz – 13 listopada 1918 roku w Poznaniu – wspomnienie
Dziwny hrabia, czy niezwykły i wielki człowiek?
Władysław hr. Zamoyski – na pewno prawdziwy polski arystokrata – szlachcic, do pewnego stopnia niezrozumiały dla niektórych mu współczesnych, ale jednocześnie podziwiany przez wielu do dziś.
Tytus hr Działyński
Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego
Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski
Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski
Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …