Mieszko i Państwo Piastów

Cykl - 1050 rocznica Chrztu Polski, Wideo

Decyzja Mieszka I o przyjęciu chrześcijaństwa miała swój cel polityczny. Jej skutek jednak był znacznie większy niż chwilowe sojusze. W jednej chwili staliśmy się równi tym ludom, które rozwijały się setki i tysiące lat.

Skąd wzięli się Piastowie w miejscu, które dziś jest centrum „Wielkopolski”? …
Najprawdopodobniej wyrośli z tej ziemi, a ich najstarszą siedzibą był Giecz, a miejscem kultu gnieźnieńskie wzgórze.                                                        

(fotografia – Rezerwat Archeologiczny w Gieczu) 

To jedna z hipotez historyków. Równie dobrze mogli jednak przywędrować tu z innej części ówczesnego świata, przynosząc umiejętności budowania obronnych grodów, bardziej rozwiniętą kulturę, we wszystkich dziedzinach, dzięki czemu stali się dominującym ludem w okolicy. Wiemy, że Mieszko I był kontynuatorem pewnej myśli, idei wynoszącej jego i jemu bliskich ponad innych współplemieńców. Sprawiło to, że w konfrontacji z cesarstwem Ottońskim oraz z walecznymi plemionami pogańskimi umiał zrealizować określoną politykę – wyniósł siebie i swoje władztwo ponad inne sąsiadujące plemiona. Ochrzcił się, czyli przyjął i wprowadził na swoje ziemie kulturę, zdobycze cywilizacji sięgające korzeniami starożytności. Stał się potężnym partnerem dla cesarstwa niemieckiego, panującego wtedy nad całym chrześcijaństwem rzymskim.

(fotografia – Grodzisko w Gieczu)

 

 

(fotografia i materiał inscenizowany w filmie zrealizowane w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie)

 

 

Film

Filmy zrealizowane w ramach projektu „Księżna Dobrawa Matka Chrzestna Polski”  w 1050 rocznicę Chrztu Polski dofinansowano:
ze środków NCK w ramach programu „Chrzest 966” 

z budżetu Miasta Poznania

Producent projektu - Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA

Mecenas projektu
 

Polecane artykuły

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie, Sejm RP uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023. Z tej okazji powstał film dokumentalny „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” opowiadający historię jej życia oraz wspominający Cepculki – uczennice Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą stworzyła Zamoyska

czytaj dalej
Dzieci morza i wiatru

Dzieci morza i wiatru

Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.

czytaj dalej
Biała Dama z Kórnika

Biała Dama z Kórnika

Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.

czytaj dalej
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.

czytaj dalej
Tytus hr Działyński

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej
0
0
0
0